Open Site Navigation

Faculty

Back Row (l-r): Ivan Gorne, John Baer, Emma Goldschmidt, Monica Lander, Laura Mason, Marina Favuzzi, Britt Urquiza, Spencer Hoveskeland; Middle Row: Geri Snyder, Annette Campana, Alana Packer, Cindy Butler-Smith, Cris Smith, Mary Spurgin; Front Row: Janine Cleland, Elham Simmons, My Huynh, Emiko Lin, Veronika Lisuk, Monica Boucher

EARLY CHILDHOOD (EC)

Monica Boucher
Apple Blossom Kindergarten Lead Teacher

 

Krevo Apuzen
Apple Blossom Kindergarten Assistant

 

Cordula Hetland
Buttercup Kindergarten Lead Teacher

 

Anna Bailey
Buttercup Kindergarten Assistant, Afternoon Lead Teacher

Cindy Butler-Smith
Sweet Pea Preschool Lead Teacher, Parent & Child Lead Teacher

Nithya Subramanian
Sweet Pea Preschool Co-Teacher, Afternoon Lead Teacher

Kelly Johnson
Afternoon Lead Teacher, After-School Care Lead

Emma Goldschmidt
Golden Eagle Lead Teacher, Early Childhood Pedagogical Mentor

Claire Wang
Parent & Child Lead Teacher

GRADE & MIDDLE SCHOOL (GS, MS)

Monica Lander
Grade 7

John Baer
Grade 6

Annette Campana
Grade 5

Elham Simmons
Grade 4

Mary Spurgin
Grade 3; GS, MS, HEP Fine Arts

Tanya Orlando
Grade 2

Anouk Tompot
Grade 1

Yana Yakuba
After-School Care Lead

HIGH SCHOOL (HS/HEP)

Daniel Packer
Program Coordinator; Pedagogical Director; Humanities

Britt Urquiza
Program Facilitator, Portfolio Advisor, Spanish

Michael D’Aleo
Physics; Science Advisor

 

Paul Gierlach
History; Humanities Advisor

 

Jeff Hipolito
Literature; Reading and Writing Advisor

SUBJECTS

Jeff Doolittle
HS/HEP Practical Arts & Movement Advisor; MS Science, Practical Arts; GS Admissions

Kristi Hartman
HS/HEP Agricultural Studies Advisor; GS Support Teacher, Gardening, Nature Studies; EC Admissions, Grade 1 Readiness

Spencer Hoveskeland
Music, Strings, Facilities Manager

My Huynh
Handwork

Emiko Lin
Japanese

Mary Lopez 
Spanish

Victor Warkentin
Games & Movement

ADMINISTRATIVE

Janine Cleland
Business Manager, Pedagogical Administrator, HEP Mathematics Advisor
(425) 598-2914 x102

Ivan Gorne
Chief School Administrator
(425) 598-2914 x105

Veronika Lisuk
Enrollment Services Coordinator, Registrar, Office Manager
(425) 598-2914 x108

Laura Mason
Administrative Support

Geri Snyder
Administrative Support
(425) 598-2914 x109

Annie Stapp
Front Office Support Specialist, Woods Day Assistant
(425) 598-2914